close
تبلیغات در اینترنت

اعتمادبنفس

مشاهده تعرفه تبلیغات و سفارش تبلیغات مشاهده تعرفه تبلیغات و سفارش تبلیغات

جستجو


Google

در اين وبسايت
در كل اينترنت

ویژه مدیر وب سایتدر اين وبسايت
در كل اينترنت
 

لينک هاي کاربردي

 

لوگوي دوستان

 


نسيم انديشه

مدرسه امام خميني 
من يک مادرم ، من يک معلمم 

روزنامه بخوانيد

 

سایتهای مفید


mwuor4ujura1de1br4c.png

مترجم سایت


روزنامه ها

آمار

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب : 59
کل نظرات : 11
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 1

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز : 52
بازدید دیروز : 65
ورودی امروز گوگل : 1
ورودی گوگل دیروز : 4
آي پي امروز : 30
آي پي ديروز : 41
بازدید هفته : 444
بازدید ماه : 2,041
بازدید سال : 19,249
بازدید کلی : 117,768

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی : 3.88.220.93
مرورگر :
سیستم عامل :
امروز : پنجشنبه 30 خرداد 1398
تاریخ : چهارشنبه 03 تیر 1394
خوش آمدید
تاریخ : پنجشنبه 11 آذر 1395
نرم افزار حسابداری مدارس SchoolAccounting
تاریخ : جمعه 13 آذر 1394
جدیدترین جملات پشت کامیونی
تاریخ : پنجشنبه 12 آذر 1394
رمان اسیرسرنوشت قسمت آخر
تاریخ : پنجشنبه 12 آذر 1394
رمان اسیرسرنوشت قسمت پنجم

تبلیغات

اعتمادبنفس

دسته: دانش افزایی خانواده ها, تاریخ ارسال: جمعه 22 آبان 1394 ساعت: 11:45

«اعتماد به نفس»

 اعتماد به نفس چيست و چه اهميتي دارد؟

هر فردی از شخصیت خود، دیدگاه و نقاط ضعف و قوتش یک تصویر ذهنی دارد كه از دوران کودکی شکل می گیرد. به این تصویر «خودانگاره» می گویند: یعنی تصوری که شخصاز خویشتن در ذهن خود دارد. «خودانگاره» شخص نقش بسیارمهمی را در شکل گیری اعتمادبه نفسش ایفا می کند. بسیاری از این تصورات كه ما از خود داريم، براساس تعامل ما با دیگران و تجربیات زندگیخودمان شکل می گیرد. اعتماد به نفس به این موضوع بستگی دارد که شخص احساس می کند ازنظر دیگران تا چه حد مورد قبول و علاقه است و همچنین خودش چقدر احساس ارزشمند بودن دارد.
پس  اعتماد به نفس يعني ايمان داشتن فرد به توانايي ها و استعدادهاي خود و احساسات افتخارآميز و مثبت او نسبت به خود. اعتماد به نفس در حالت چهره اي , رفتار , طرز صحبت كردن و حرکت افراد مشخص و مشهود است.

افراد داراي اعتماد به نفس بالا برخورد باز و گشوده اي با ديگران دارند ,انتقاد پذير ند. راحت اشتباهات خود را مي پذيرند و توانائيهاي خويش را باور دارند. احساس ارزشمندي را هم نسبت به خودشان، و هم نسبت به ديگران دارند.

 اراده و پشتکار در اعتماد به نفس نقش بسيار مهمي دارد . اراده و اختيار هر انسان به خود او بستگي دارد؛ يعني هر چه در زندگي روزانه , فعاليتهاي خود را واقع بينانه تر مورد ارزيابي قرار بدهيم  و خود را مطابق با واقعيت بسنجيم و خودگوئي  هاي مثبتي داشته باشيم، اراده ما محکم تر و اشتباهات ما کمتر خواهد شد ؛ در نتيجه با اعتماد به نفس بيشتري كه به دست ميآوريم ,جهت دهي فعاليتهايمان بهتر ميگردد.

فرد متکی‌به‌نفس، چون شناخت درستی از خودش دارد و نقاط ضعف و قوت خود را می‌داند،برای رفع نقص‌ها، تلاش بیش‌تری می‌کند و هرگز احساس کوچکی و حقارت نخواهد کرد.
در قرآن کریم و روایات اهل‌بیت عليهم السلام هم تأکید زیادی بر احترام به خویشتن و عزیز شمردنخويش گرديده، تا جایی که عزت نفس، مایه کرامت و بزرگی برشمرده شده و خودکم‌بینی،مایه‌ی هلاکت و سقوط انسان معرفی شده است.

اعتماد بهنفس هر فرد، بر روی کیفیت زندگی او تاثیر بسزایی دارد و چگونگی احساس هر كس نسبت بهخود، بر نحوه زندگی اش اثر می گذارد. افرادی که احساس می کنند از نظر دیگراندوست داشتنی و دل نشین هستند، قطعاً روابط اجتماعی بهتری دارند، در مواقع نیاز به دوستان وخانواده کمک و حمایت مي رسانند و همين حمايت از ديگران، آنها را به اين باور مي رساند كه می توانند مشکلات را از سر راه بردارند و اهداف شان را تحقق بخشند.

عوامل موثر بر اعتماد به نفس
همه ما در شرایطو موقعیت هایی از زندگی، مشکلات عدم اعتماد به نفس را تجربه کرده ایم. اين مشكلات خصوصاً دردوران نوجوانی که شخص، خود و جهان اطراف را می شناسد، بيشتر آشكار می شود. امااز آنجایی که خودانگاره هرکس با گذشت زمان تغییر می کند، پس اعتماد به نفس فرد همثابت نمی ماند و در طول زندگی تغییر می نمايد ؛ بنابراین می توان اعتماد به نفس رابهبود بخشید.

برای دستیابی به یک اعتماد به نفس سالم دو مساله را باید در نظرگرفت:

۱ـ نظر و رفتار دیگران نسبت به شخص چگونه است؟

۲ـ خود او، خویش را چگونه میبیند؟

این دو مساله بر اعتماد به نفس افراد بسیار تاثیر می گذارد . والدین،معلمان، مربیان و... به ویژه در دوران کودکی در شکل گیری دیدگاه هر فرد نسبت بهخودش، نقش مهمی را ایفا می کنند. اگر والدین یا معلمان بیشتر از آنكه  کودک راتمجید و تحسین کنند، به انتقاد و عیب جویی از وي  بپردازند، مسلماً این کودک نمی توانداعتماد به نفس خوبی داشته باشد. همچنین در دوره نوجوانی که ارزش ها و عقاید نوجواندر حال شکل گیری است، نظرات پدر و مادر، معلم یا دیگر افراد در به وجود آوردنخودانگاره نوجوان بسیار موثر است. قطعاً اگر فردی که مورد قبول و احترام نوجوان است-مانند والدین یامعلمان- دائماً از وي عیب جویی کند، سبب تخریب اعتماد به نفس او می شود. گاهی هم، گويي از درون به نوجوان القا می شود که توانایی انجام درست کارها را ندارد (بحراندرونی) که این مساله هم به اندازه انتقاد و سرزنش دیگران بر اعتماد به نفس اثر تخريبي دارد.
انتظاراتنابجا و غیرواقعی نيز می توانند اثر منفی بر اعتماد به نفس بگذارند. افرادی کهتوانایی های خود را می شناسند و تحسین می کنند، از اعتماد به نفس بالاییبرخوردارند، ولی اگر احساس کنند که فاقد توانایی های درخور تحسینند، حتماً ازاعتماد به نفس ضعیفی برخوردار می شوند. نکته حائز اهمیت این است که بیشتر مردمدارای توانایی ها و قابلیت های درخور تحسین و شایسته ای هستند، اما به دلیلخودانگاره منفی اي که از خود دارند، نمی توانند توانایی های خويش را ببینند.

درشکل گيري اعتماد به نفس دو دسته مانع وجود دارد:

·        موانع بيروني: مثل شرايط محيط خانواده , مدرسه و اجتماع که تغيير در آنها براي شخص آسان نيست.

·        موانع دروني : موانعي هستند که در باورها و طرز فکر هر شخص وجود دارند و کاملا قابل تغيير به دست خود شخص هستند. اگر چنانچه دائما فردي خود خوري داشته باشد و نتواند احساسات خويش را آرام و بدون ابهام ابراز کند، در واقع براي اعتماد به نفس خود مانع دروني ايجاد كرده است.

وي‍‍ژگيهاي افراد داراي اعتماد به نفس بالا:

·        ارتباط با خدا : مهم‌ترین روش در کسب اعتمادبه‌نفس، ارتباط با خداوند است، اتکال به خداوند به عنوان برترين قدرت،باعثبی‌نیازی و استقلال در شخصیت و عزت‌نفس فرد می‌شود.

·        استقلال عمل: افراد برخوردار از اعتمادبه نفس، در اعمال خویش مستقل عمل می‌کنند و از وابستگیهاي نابجا به دیگران دوریمی‌جويند،  براي انجام كارهاي فردی و اجتماعی به توانایی‌های خود تکیه می‌کنند وبا توجه به استعدادهای خويش ، وارد میدان عمل می‌گردند. این بدان معني نیست که فرد ازمشارکت و مشاوره با دیگران دوري مي كند، بلکه درعين هم‌فکری و مشارکت، استقلالخویش را حفظ مي نمايد.

·         مسؤولیت پذیری :فرددارای اعتماد به‌نفس، مسؤولیت خود را با اطمینان کامل می‌پذیرد و از هرگونه ضعف وسستی دوری می‌ جويد و تلاش مي كند تا وظايف فردی،خانوادگی و اجتماعی خود را به نحو مطلوبي انجام دهد.

·         پیشرفت‌گرايي: انسانمثبت‌گرا و دارای اعتمادبه‌نفس، درصدد پیشرفت و افزایش قابلیت‌ها و توانایی‌هایخویش است و برای رسیدن به جایگاه برتر، تلاش و کوشش می‌کند وجدیت و سخت‌کوشي به خرج ميدهد.

·         پذیرش ناکامی‌ها : آگاهی ازمحدودیت‌ها و واقعیت‌های موجود می‌تواند تصویری واقع بینانه به انسان ارائه نماید،اگرچه با شناخت توانایی‌ها می‌توان موفقيتهاي بيشتري داشت، اما قبولشکست و ناکامی به عنوان یک واقعیت در زندگی، به کسب تجربه كمك ميكند تا احتمال پیروزی در كوششهاي بعدي بيشتر شود.

·        ابراز وجود و قاطعيت داشتن : به معناي احترام به خود و ديگران در تمامي زمينه ها . کساني که وابستگي نادرست به ديگران دارند، نمي توانند به بي برنامه گي ها , به فشارهاي ديگران و نمونه هائي از اين قبيل "نه" بگويند.

·        يکپارچگي و هماهنگي : يعني رفتارهاي ما با هدفها و آرزوهايمان با هم هماهنگ بوده و در تضاد نباشند. بدين معني كه اگر توقع پيروزي داريم براي آن تلاش كنيم. پس براي رسيدن به هدف كسب موفقيت؛ بايد رفتار مربوطه اش يعني تلاش را انتخاب كرد كه با آن هماهنگ است. اما اگر يك رفتار ناهماهنگ با كسب موفقيت را دنبال كنيم (مثلا انتقاد دايم از خود) مسلما كاهنده اعتماد به نفس خواهد بود. چون تضاد در رفتار و هدفمان آبرويمان را (حداقل پپيش خودمان) از بين مي برد و کمتر به خود اعتماد مي کنيم.

براي دستيابي به اعتماد به نفس بالاتر چه نكاتي را بايد در نظر گرفت؟

·        از تفکرات منفی درباره خود بپرهیزید؛ اگر عادت دارید دائم بر روی کمبودها ونقاط ضعف خود تاکید کنید، این عادت را کنار بگذارید و به جنبه های مثبت خود (کهبسیار زیاد هم هست) فکر کنید،سعي كنيد دربارهیک نکته یا حرکت یا رفتار مثبتی هم که داشته اید فکر و برای خود بازگو کنید. هر روزچند عمل یا رفتاری را که انجام داده اید و موجب رضایت و شادی تان شده است، بر روی کاغذبنویسید.

·        هدف تان "انجام کار" باشد نه "انجام کامل و بی نقص" آن؛ حتي گاهیبعضی افراد از ترس اينكه مبادا كاري را نتوانند به بهترين شكلش انجام دهند،هيچ کاری انجام نمی دهند و در واقع زندگی خود را متوقف می کنند .ضمن اينكه بايد توجه داشته باشيد هدفهايي را كه براي خود درنظر گرفته ايد واقعي و دستيافتني باشد.

·         اشتباهات رافرصتی برای یادگیری در نظر بگیرید؛ همیشه به خود بگویید که هرکسی ممکن است اشتباهکند و نبايد از اشتباه کردن ترسيد، اشتباه بخشی از یادگیری و كسب تجربه است.

·        کارها و تجربیاتجدید را امتحان کنید؛ انجام کارها و فعالیت های متفاوت در شناخت استعدادها وتوانایی های تان کمک بزرگی به شما می کند. بعلاوه باعث ميشود در نتیجه ي کسب مهارت های جدید، احساسغرور و رضایت به شما دست دهد.

·         آنچه را که می توانید، تغییر دهید و آنچه راکه نمی توانید، مشخص کنید؛ درباره عادات و خصلت های خود فکر کنید. اگر دریافتید کهبرخی از آنها شما را ناراحت می کند، برای تغییر آن اقدام کنید، اما اگر چیزی است کهنمی توان آن را تغییر داد (مانند قد) سعی کنید از آنچه که هستید لذت ببرید وسازگاری کنید.

·        اهداف تان را مشخص کنید؛ فکر کنید چه کاری دوست دارید انجامدهید و سپس برای انجام آن برنامه ریزی کنید و طبق برنامه جلو بروید.

·         از نظراتو عقاید خود احساس رضایت کنید؛ از بیان افکار خود ابایی نداشته باشید.

·         بهدیگران کمک کنید؛ با این کار احساس می کنید مفید هستید که خود در اعتماد به نفس نقشمهمی دارد.
افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارندبه راحتی با دیگران دوست می شوند، شادترند و روابط بهتری با همکاران، همسالان و ... دارند و با آرامش و راحتی با اشتباهات شان کنار می آیند. هیچ وقت برای به دست آوردناعتماد به نفس سالم و مثبت دیر نیست. اعتماد به نفس از جمله مهارت های زندگی است...

 

 

بخش نظرات این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
ما در شبکه های اجتماعی :

امکانات سایت

 
  دفنرمقام معظم رهبری 
   

   سایت ریاست جمهوری 


 

 

سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی

  یادمان خاتمی  

 

دانلودکتابهای درسی

 

آزمون آنلاین

   

دانلودبرنامه های کاربردی

 


 آمارآنلاین جهان 

وبسایت ما

 
  فیش حقوقی فرهنگیان

 

ضمن خدمت فرهنگيان

سيستم پرداخت فرهنگيان استان قم

اتوماسيون اداري

صندوق ذخيره فرهنگيان

سامانه اسکان فرهنگيان

خانه معلم

لینک همکاران

-من یک مادرم،من یک معلمم

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir
سفارش تبلیغ متنی قسمتی درباره وب سایت شما www.Yourweb.ir